Proxy Nedir ? Niçin Kullanılır ?

Proxy Nedir ?

Merhaba Arkadaşlar,

Proxy, bir siteye bağlanmak için başka bir kanaldan geçmeye yarayan bir araçtır. Türkçe’de anlamı vekil sunucudur.  Gelelim proxy nedir? sorusunun yanıtına. Normalde bir siteye bağlanırken, bilgisayarınızın internet sunucusu kullanılarak bağlantı kurulur. Ancak proxy, adından da anlaşılacağı üzere vekil sunucu görevini yaparak, araya farklı bir bağlantı konulmasını sağlar. Bu sebeple bağlanmak istenilen internet sitesi sizin orjinal sunucunuzun IP adresini değil, proxy tarafından sunulan kendi IP adresini algılar. Bu da Proxy’nin en çok kullanılma amacı olan yasaklı sitelerine girilmesi amacına hizmet eder. Proxy sunucusu web sunucularından yanıt ararken, gerçek IP adresiniz ortaya çıkmadığı için gelişmiş gizlilik hizmetleri sağlayarak size aktarır. Proxy, aynı zamanda güvenli ve hızlı bağlantı içinde kullanılmaktadır. Orjinal internet sunucusunun yetersiz kaldığı noktalarda daha güvenli ve hızlı bağlantı için Proxy kullanımı bütün ülkelerde oldukça yaygındır. Proxy kullanımı bir nevi size verilen internet sunucusunun daha kaliteli ve iyi olduğu düşünülen, özgür bir platformda internete bağlanmanızı sağlar. Proxy ayarları genellikle manuel olarak yapılmaktadır. Bağımsız kişiler ve şirketler tarafından proxy kodları üretilerek internet üzerinden kullanıma açılır. Proxy kullanımı illegal bir durum değildir. Sadece yasaklı siteler için kullanılmaz. Bu sebeple internet üzerinden bağlantı yaparken Proxy kullanmaktan çekinmemize gerek yoktur.

Proxy Neden Kullanılır ?

Daha önce bu siteyi kullanmamış olan kişilerin merak ettiği sorulardan biri ise Proxy ne için kullanılır? sorusudur. Proxy’nin en sık kullanılma nedenlerinin başında yasaklı sitelere giriş sağlamak gelir. Proxy teknolojisi çevrimiçi gizliliği sağlama ve daha hızlı internet hizmeti yaşayabilme amacıyla geliştirilmiş olsa da günümüzde yasaklı sitelere erişebilmek amacıyla kullanılmaktadır. Aynı zamanda güvenilir ve hızlı internet amacıyla da kullanılabilir. Orjinal internet sunucunuzun yetersiz kaldığı yerlerde daha hızlı ve güvenli bağlantı için Proxy şirketlerde de kullanımı oldukça yaygındır. Eğer servis sağlayıcınız tarafından engellenen bir siteye erişmek istiyor iseniz proxy kullanabilirsiniz. IP adresinizin web sitesi ve sunucular tarafından görülmesini, bulunmasını istemiyorsanız proxy kullanabilirsiniz. Eğer belli bir adrese çok sayıda istek göndereceğiniz bir yazılım sunucusu çalıştırıyorsanız proxy sunucularından faydalanabilirsiniz.

Proxy Özellikleri Nelerdir ?

Proxy’i yeni kullanmaya çalışan birisi proxy özellikleri nelerdir? diye sorduğu zaman anlatabileceğimiz bir çok özellik bulunmaktadır. Proxy ayarları genel olarak internet üzerinden bireysel yapılmaktadır. Hem bireysel hem de kurumsal olarak proxy kodları oluşturularak internet üzerinden erişime açılır. Proxy kullanımı kesinlikle suç ifade etmemektedir. Kullanımı yalnızca yasaklı sitelere erişim olmadığı için isteyen herkes kullanabilmektedir. Bu sebeple proxy kullanımından çekinilecek hiç bir durum yoktur. Proxy birçok özelliğe sahip olduğu için oldukça kullanışlıdır. Proxy dahili güvenlik sistemi sağlar, verilere ve kaynaklara hızlı erişim kalitesini arttırır, internet kullanımına uygun bağlantıların gerçekleştiğinden emin olmanızı sağlar, virüs ve diğer zararlı yazılımları engeller, kolayca bölgesel yönlendirmeler yapar ve özel güvenlik kontrolü uygulamalarını düzenler.

Proxy Çeşitleri Nelerdir ?

Kullanım amaçları ve fonksiyonlarına göre birbirinden farklı özelliklere sahip olan birçok proxy türleri bulunmaktadır. En çok kullanılan 5 adet proxy çeşidi vardır. Saydam Proxy, Anonim Proxy, Elit Proxy, Http Proxy, Socks Proxy.  Bunları kısaca açıklayalım. Saydam Proxy, genellikle güvenliği az olan sitelerde kullanılmaktadır. Ufak bir kontrolle IP adresiniz kolaylıkla bulunup, görülebilmektedir. Anonim Proxy ise orta seviyededir. Kapsamlı bir arama sonucunda gerçek IP adresinize ulaşılabilmektedir. Fakat bağlanmış olduğunuz web sitelerinin %90 a yakın bir kısmı gerçek IP adresinizi asla göremez. Elit Proxy, bu proxy en güçlüdür. Bu proxy ile gerçek IP adresinizin anlaşılması neredeyse imkansızdır. Ancak çok donanımlı ve bilgi sahibi kişiler sizin gerçek IP adresinize ulaşabilir. Fakat ulaşabilmeleri için  çok fazla kapsamlı bir araştırma yapmış olmaları gerekmektedir. Http Proxy sunucuları, kullanım amacı bakımından daha hızlı internet hizmeti ve IP adresi gizleme amacı olarak kullanılmaktadır. Yalnızca web sitelerine giriş yapmakta kullanılmaktadır. Erişimin yasak olduğu sitelerde giriş için en çok tercih edilen Proxy sunucusu olma özelliğini taşır. Socks Proxy, genellikle dosya yükleme ve indirme, içerik akışı sağlama, video indirme gibi işlemler için kullanılır. Yoğun trafik gerektiren ağ görevleri için tercih edilir. Biraz daha yavaş işlediği için genellikle tercih edilmez.

Yazımızın sonuna geldik arkadaşlar 🙂 Proxy satın almak isteyenler BURAYA tıklayarak uzun zamandır kullandığım servisten satın alabilirler. Bir sonraki paylaşımda görüşmek üzere 👋

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir